هنر مفهمومی یا Concept Art

یکی از مهم‌ترین بخش‌های طراحی گیم و انیمیشن، Concept Art  است. کانسپت‌ آرت نوعی تصویرسازی است که برای نشان دادن ایده‌، حس و حال و دیدگاه یک فیلم، گیم و انیمیشن قبل از ساخت آن تولید می‌شود. در واقع ایده‌پردازان و طراحان این صنعت، ایده‌های خود را به صورت کلمه و مفهوم انتزاعی به کانسپت‌ آرتیست منتقل می‌کنند و او آن‌ها را تبدیل به تصویر می‌کند. در واقع کانسپت‌ آرتیست حرفه‌ای برای شخصیت‌ها، فضا‌ها و قصه‌هایی که هنوز تبدیل به فیلم و انیمیشن نشده‌اند، نوعی ارائه تهیه می‌کند.

کانسپت آرتیست یا هنرمند مفهومی کیست؟

یک هنرمند مفهومی یا کانسپت آرتیست شخصی است که در طراحی های خود شخصیت‌ها، موجودات، وسایل نقلیه، محیط‌ها و سایر چیزها را به شکلی جدید تجسم و خلق می‌کند. از هنر مفهومی یا همان کانسپت آرت برای تجسم ایده‌ها استفاده می‌شود تا مدل‌سازان، انیماتورها و تیم‌های VFX بتوانند این ایده‌ها را برای تولید آماده کنند. هنرمندان مفهومی باید طراحی و نحوه ایجاد طرحی را بدانند که به خوبی با هر پروژه خلاقانه ترکیب شود.

کانسپت آرت یک نمایش بصری است که داستانی را بیان می‌کند یا نگاه خاصی را منتقل می‌کند. معمولاً در فیلم‌ها و بازی‌های ویدیویی برای انتقال دیدگاه و تنظیم لحن کل یک بازی یا فیلم استفاده می‌شود. هنر مفهومی یک نقطه مرجع قوی را فراهم می‌کند که به همسو کردن افراد خلاق که بر روی پروژه کار می‌کنند، کمک می‌کند.

والت دیزنی یکی از اولین تولیدکنندگانی است که به طور مرتب از هنرمندان مفهومی استفاده می‌کرد. در دهه ۱۹۵۰، دیزنی مری بلر ” Mary Blair ” را برای خلق نقاشی‌های مفهومی برای «سیندرلا»، «آلیس در سرزمین عجایب» و «پیتر پن» استخدام کرد. در طول سال‌ها، بسیاری از هنرمندان دیگر روی فیلم‌های دیزنی کارکرده‌اند و جهان‌ها و شخصیت‌های رنگارنگ و تخیلی را خلق کرده‌اند که این کمپانی به‌خاطر آنها مشهور است.

هنر مفهومی همچنین در پروژه‌هایی استفاده می‌شود که کاملاً متحرک نیستند، اما عناصر خارق‌العاده‌ای را در خود جای داده‌اند که در زندگی واقعی وجود ندارند. به‌عنوان‌مثال، جورج

لوکاس ” George Lucas ” از یک کانسپت آرتیست به نام رالف مک کواری ” Ralph McQuarrie ” برای خلق نقاشی‌های روبات‌ها، سفینه‌های فضایی و سیارات بیگانه استفاده کرد که در نهایت منجر به توسعه «جنگ ستارگان» شد. برای این کمپانی غول‌پیکر، هنر مفهومی شخصیت‌های فانتزی برای خلق فیلم‌هایی که خیلی‌ها آن را می‌شناسند و دوست دارند، حیاتی بود.

کانسپت آرتیست ، نقاش یا گرافیست !

یک کانسپ آرتیست به هیچ وجه لزوماً نقاش نیست اما گرافیست چرا! خیلی کم پیش می آید یک کانسپت آرتیست را در حال نقاشی ببینید ؛ اکثراً از فرم ها و طرح های موجود استفاده میکنند و آنها را با خوش فکری مال خود میکنند البته دوستان نقاشی هم هستند که کار کانسپت انجام میدهند اما آنها هم پس از مدتی متوجه میشوند قرار نیست چیزی که تحویل میدهند یک اثر هنری گرانمایه باشد که چند سال عمر وقت صرف خلقش بکنند! کانسپت ها ایده هایشان را بیان میکنند حالا هر چه زیباتر باشد؛ کارگردان هنری را بیشتر تشویق میکنند که از آن ایده استفاده کند اما یک کانسپ آرتیست حتماً باید بینش گرافیکی داشته باشد! بدون گرافیک، دانش درمورد شکل ها، فرم ها، رنگ ها، ترکیب بندی و … وجود ندارد!

 

از کانسپت آرت در کجاها استفاده می‌شود؟

کانسپت آرت را می‌توان در هرجایی استفاده کرد. در واقع دلیل این گستردگی این است که برخلاف یک نقاش یا مجسمه‌ساز که در بهترین حالت تنها می‌توانند ایده ها را فقط با استفاده از رنگ، مواد و با کمک تکنیک‌های نقاشی و  مجسمه‌سازی بیان کنند، یک هنرمند و کانسپت آرتیست می‌تواند از هر ماده و هر چیزی که برای ارائه ایده‌اش مناسب است، استفاده می‌کند. در این فرایند هنرمند می‌تواند از هر چیزی استفاده کند. از رایانه، کاغذ و مداد، مواد خام، سنگ و چوب و هر چیز دیگری که شما فکرش را بکنید!
با توجه به این موارد می‌توان گفت که از کانسپت آرت در همه‌جا استفاده می‌شود. در واقع مفهوم کانسپت آرت در تصویرگری می‌تواند به راحتی به کمک افراد و کسب‌وکارها بیاید. شما می‌توانید ایده اولیه یک بسته‌بندی، ایده اولیه از ظاهر یک محصول یا ایده اولیه از یک پوستر را در ذهن خود داشته باشید.
تقریباً می‌توان گفت که در دنیای امروزی مفهوم کانسپت آرت بسیار گسترده‌تر از قبل شده و به خوبی با کسب‌وکارها درآمیخته است. به همین دلیل از اهمیت بالایی در طراحی برخوردار شده است. استفاده از کانسپت آرت در طراحی شخصیت، طراحی لوگو، طراحی اینفوگرافیک، تصویرسازی فیزیکی، تصویرسازی‌ مفهومی و غیره کاربرد فراوان دارد.

منابع:

https://attackschool.ir/Education/Concept-Art-In-Illustration

https://comichook.ir

https://arttool.ir/who-is-concept-artist/

 

نویسنده: محمد فدایی

نوشتهٔ پیشین
به وقت آشپزی منتشر شد!
نوشتهٔ بعدی
بازی کردن به عنوان شغل، یک رویاست! اما آیا چنین چیزی واقعا ممکن است؟

پست های مرتبط

نتیجه‌ای پیدا نشد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید